Google+

Весілля в українському стилі — організація та проведення

 

duetukr

Проведення весілля в українському стилі поступово стає модним трендом в Україні завдяки позитивним змінам у світогляді сучасних молодих людей. В останні роки справжні українські традиції набувають нового актуального змісту та глибокого значення. Слід зауважити, що ще декілька років тому український стиль асоціювався з архаїстичними пережитками сільського п’яного весілля з примітивними забавами, непристойностями та банальністю. Та пройшли роки, українське суспільство розвинулось в культурному та матеріальному плані, зажадавши від організаторів весіль розробки актуальніших тематик.

Початок двохтисячних років в сфері організації корпоративних чи сімейних свят  характеризувався масовим застосуванням найрізноманітніших тематик, в діапазоні від брутальної гангстерської до фантазійної гавайської. Основною метою використання тієї чи іншої стилістики було справедливе бажання організаторів надати оригінальності кожному святу.  Проте, дуже швидко стало зрозумілим, що сама по собі тематика чи стилістика не є панацеєю від невдалих івентів, з тієї причини, що ні для організаторів, ні для гостей, присутніх на святі вона не стала близькою по духу. Більше того, оригінальна стилістика створювала певні рамки, знаходитися в яких гостям було не завжди комфортно. В наші часи в роботі івент-агенцій збереглася тенденція нав’язування святковим заходам певної стилістики, та на мій погляд, це виправдано лише для таких заходів, основний кворум яких складають спільноти людей однакового віку, роду занять, тотожних смаків та вподобань, та ще й при умові, якщо вибрана стилістика гармонійно вписується в загальну ідею святкування. Молодіжні вечірки, корпоративні свята – прекрасне поле для використання найсміливіших творчих ідей, нетрадиційних концепцій та оригінальних стилістик. Щодо сімейних свят, зокрема весіль, на яких, як правило, присутні представники різних поколінь та соціальних верств, до використанням нетривіальних стилістик слід підходити вкрай обережно, виваживши всі «за» та «проти».

Якщо на весіллі присутні не тільки друзі наречених, а й бабусі та дідусі, батьки та родичі – це свято сміливо можна вважати родинним. Якщо на весілля вишивається рушник та випікається коровай – його сміливо можна назвати українським. Та коли я, як україномовний тамада, ведучий, на українське весілля починаю пропонувати молодятам український стиль проведення, лише в дуже рідких випадках вони зголошуються підтримати мою ініціативу відразу. Далі я спробую пояснити основні причини неприйняття молодим поколінням ведучого в українській естетиці та основні омани чи міфи, які укорінилися в нашому суспільстві.

Для більшості пересічних громадян тамада в українському стилі, це такий собі сільський хлопець-веселун, який по-панібратськи поводиться з гостями, розкидаючи направо-наліво непристойні жартики.

Насправді ведучий весілля в українському стилі може бути справжнім фахівцем своєї справи, високоосвіченим інтелектуалом з багаторічним досвідом проведення свят. Таких спеціалістів небагато, але вони є, та відрізняються від основної маси тамадів-дилетантів  розумінням ролі ведучого на весіллі, як родинному торжестві. Розважальний конферанс у  виконанні  ведучого характеризується ненав’язливістю, тактовністю та вишуканим гумором.

Україномовний тамада, підлабузнюючись до публіки, розмовляє на невиправному суржику, читає завчені віршики та вимагає від наречених неухильного дотримання всіх народних обрядів – бо так годиться.

Насправді для сучасного ведучого виконання всіх весільних обрядів не є самоціллю на українському весіллі, він використовує їх в програмі лише фрагментарно, для підкреслення національного колориту, особливо не акцентуючи увагу гостей на ньому, якщо його зміст є неактуальним чи взагалі неприйнятним для більшості аудиторії.  В тому разі, коли гості настоюють на проведенні певного, характерного певному регіону України, обряду, він адаптує його для сприйняття молоддю, щоб і для представників цієї вікової категорії він став змістовним та цікавим. Мова професійного ведучого в першу чергу вирізняється не силою звучання, а приємним тембром, змістовністю, чистою лексики, та всіма ознаками, які включає в себе поняття художнього мовлення. Ведучий українського весілля – це не просто україномовний артист розмовного жанру, а професіонал, який розуміється на специфіці проведення святкових програм та справжнього українського хлібосольного застілля з почуттям власної гідності, щирою любов’ю до рідної мови, глибоким розумінням та повагою до народних традицій. Для гостей – це організатор розважальної програми і водночас приємний співрозмовник, який уміло ініціює весільні тости та формує актуальні теми для спілкування за столами.

Український тамада, як справжній патріот проводить весілля виключно українською мовою, ігноруючи інші. Своє найголовніше призначення на весіллі ведучий бачить в проведенні якомога більшої кількості конкурсів, щоб ніхто не засумував.

Насправді, і це судження можна спростувати. Ведучий сучасного європейського весілля  розважає публіку виключно за допомогою конферансу, тож і на весіллі в українському стилі він в першу чергу спирається на власний багаж авторських вікторин, гумористичних мініатюр та жартівливих моментів, не пов’язаних з фізичним навантаженням чи незручностями, які можуть виникнути у гостей під час активної фази відпочинку. Звісно, кожен ведучий має в запасі не один десяток рухливих ігор, проте  використовує їх лише в той момент, коли вони до снаги гостям.

Фрагментарне використання іноземних мов ведучим в представленні гостей та наданні їм слова, яке проголошуватиметься іншою мовою, принаймні допомагає їм правильно сприйняти актуальну інформацію про себе та оточуючих, крім того, це нівелює межі в подальшому спілкуванні гостей, об’єднуючи їх.

На весіллі в українському стилі ведучий вдягнений у вишиванку, шаровари, а музиканти грають лише гопаки під баян та бубен.

Можливо, в цьому судженні  був сенс років сто тому, та й то навряд чи. Вартість дизайнерського одягу для наречених, а тим паче для артистів сьогодні може перевищувати вартість всесвітньо відомих брендів, а гонорари артистів сучасної  естради в Україні цілком порівняні з гонорарами зарубіжних зірок. Тож «наше» вже давно не значить «дешеве». Тож вибір української стилістики ніяким чином не вплине на висоту іміджу та рівень Вашого весілля.

Дорогі друзі!

Я впевнений, що правильно організоване весілля в українському стилі зможе приємно порадувати найвибагливіших естетів щирістю, душевністю та справжньою вишуканістю. Саме нашому, українському весіллю притаманна гостинність та неповторний колорит.

А зараз вашій увазі декілька моментів з весіль в колоритному, козацькому, українському стилі, які Ваш покірний слуга, ведучий Олександр Вітер мав честь провести в Києві.

Зустріч гостей по-козацьки з частуванням.

Раді, якщо ця стаття стала Вам корисною, з повагою, ведучий Олександр Вітер, Поліна Катеринославська, Україна, Київ 2014.

Автор: Олександр Вітер